Bevrijdingsfeest 2025

Bevrijdingsfeest Zieuwent 5 mei 2025

Op 31 maart 1945 is Zieuwent door Canadese (en Poolse) troepen bevrijd van de bezetters. Dit is dit jaar dus al weer 80 geleden. Dit speciale moment willen we op maandagmorgen 5 mei samen vieren met een bevrijdingsloop en aansluitend een bevrijdingsontbijt. Ook hangen dit jaar opnieuw de vlaggen van Canada, Polen, Amerika, Engeland en Nederland op het kerkplein.


Bevrijdingsvuurestafette maandag 5 mei 2025
De estafette vanuit Wageningen naar Oost Gelre symboliseert de Bevrijding van Nederland en vormt een belangrijke overgang van het herdenken op 4 mei naar het vieren van de vrijheid op 5 mei. Het vuur zal rond 09.30 uur bij de Treffer in Lichtenvoorde aankomen. Kinderen van groep 8 van de basisschool uit Zieuwent zullen rond 09.45 uur het bevrijdingsvuur in Lichtenvoorde in ontvangst nemen en naar Zieuwent brengen. Rond 10.45 uur wordt het bevrijdingsvuur op het kerkplein verwacht.

Vrijheidsmaaltijd maandag 5 mei 2025 om 10.45 uur op het kerkplein in Zieuwent
Net als landelijk wordt ook in Zieuwent op 5 mei een vrijheidsmaaltijd georganiseerd. De voorverkoopkaarten voor de vrijheidsmaaltijd zijn a 3,00 euro vanaf woensdag 2 april te koop bij de Spar. De verkoop sluit op 3 mei. Deze vrijheidsmaaltijd is een bijzondere ontmoeting aan de eettafel, waarbij de gasten over vrijheid en onvrijheid spreken. Thema’s waar je niet dagelijks bij stilstaat en waar je bij uitstek op Bevrijdingsdag aandacht aan kan geven.
In verband met kerkdienst op zondagmorgen starten we dit jaar een kwartier later. Om 10.45 gaat René Spekschoor namens het 4 en 5 mei comité de lopers en alle aanwezigen welkom heten. Daarna wordt het bevrijdingsvuur door de lopers aangestoken en de duiven losgelaten. Wethouder en plaatsgenoot Jos Hoenderboom zal een toespraak houden over vrijheid en de toespraak eindigen met een toost. De maaltijd duurt tot ca. 12.00 uur.

Duiven
Witte duiven zijn een symbool van vrede, zuiverheid en geluk. Het loslaten van duiven staat voor elkaar vrijheid geven. Daarom gaan we dit jaar opnieuw duiven loslaten op het kerkplein in Zieuwent. We doen dit rond 10.50 uur. Dit is altijd weer een speciaal moment voor alle aanwezigen.

Organisatie:
Oudheidkundige Vereniging Zuwent
Beheercommissie Sint Werenfriduskerk Zieuwent